Diktáty – nočná mora detí aj rodičov

Autor: Nikola Naništová (doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave a v okrese Malacky). Text je možné voľne šíriť len s uvedením odkazu na tento web.

ilustračné fotoSlovenčina je krásny jazyk, ale má náročnú gramatiku a ťažký pravopis s množstvom výnimiek. Preto sa niet čo čudovať, že jednou z najčastejších príčin, prečo deti nemajú rady slovenčinu, sú diktáty.

Mnoho žiakov má s diktátmi problémy. Písanie diktátov je bežné najmä na základnej škole. Ich úlohou je preveriť, či a do akej miery si žiak osvojil určité pravopisné javy. Dokonca aj veľa dospelých spomína na písanie diktátov ako na niečo stresujúce a považujú to za zbytočnosť, prežitok. Bohužiaľ, diktáty sa na hodinách slovenčiny písali, píšu a pravdepodobne sa aj naďalej písať budú.

S diktátmi sa trápia nielen žiaci, ale aj rodičia, ba aj mnohé učiteľky. Pýtate sa, aké trápenie môžu mať s diktátmi učiteľky? Nuž, mnohé si lámu hlavu nad tým, ako naučiť žiakov pravopis a nezhnusiť im pritom písanie diktátov. Na druhej strane sú deti pod veľkým tlakom, aby mali dobré známky, a keďže máloktorý žiak má z diktátov jednotky, rodí sa v nich odpor k písaniu diktátov a pravopisu. Rodičov tiež diktáty znervózňujú v súvislosti s prospechom ich detí. Existujú rodičia, pre ktorých je neprijateľné, aby malo ich dieťa horšiu výslednú známku zo slovenského jazyka len kvôli pár nevydareným diktátom.

Čo teda robiť, milí rodičia, aby sa vaše dieťa zlepšilo v pravopise a malo lepšie známky z diktátov?

1. Čítanie

Ľudia, ktorí čítajú majú zvyčajne lepší pravopis ako tí, ktorí sa knihám veľkým oblúkom vyhýbajú. Preto ak chcete, aby sa vaše dieťa zlepšilo v pravopise, veďte ho k čítaniu. Pri čítaní sa dieťaťu dostane pravopis „do oka“. Keď bude čítať nahlas, dostanú sa mu slová aj do uší. Keďže pri písaní diktátu žiaci píšu text, ktorý nevidia, ale len počujú, je dobré pri čítaní zapájať zároveň zrak aj sluch.

2. Odpisovanie

Keď má dieťa problémy s pravopisom, mýli si i/y, zabúda na dĺžne/mäkčene alebo nevie, kde má/nemá byť čiarka, môže mu pomôcť odpisovanie textov. Dajte svojmu dieťaťu prepísať diktát z učebnice do cvičného zošita. Odpisovať môže aj z ľubovoľnej knihy alebo časopisu. Stačí jedna strana formátu A5 aspoň trikrát týždenne.

3. Diktáty aj doma

Ak písanie diktátov predstavuje pre vaše dieťa stres, pomôžte mu prekonať strach a nervozitu z diktátov doma. Ako sa vraví: Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Precvičujte diktáty doma bez stresu a strachu zo zlej známky. Ak bude mať v diktáte veľa chýb, skúste mu ten istý diktát nadiktovať aj na druhý deň. Uvidíte, či sa chyby opakujú alebo nie.

4. Precvičovanie

Precvičujte spolu s vaším dieťaťom problematické gramatické a pravopisné javy, opakujte s ním vybrané slová. Na internete nájdete veľa rôznych cvičení, ktoré môžete využiť. Užitočnou pomôckou sú aj špecializované učebnice, cvičebnice, pracovné zošity, gramatické prehľady a tabuľky.

5. Doučovanie

Jedným z riešení je zabezpečiť dieťaťu doučovanie. Doučovateľ(ka) sa bude vášmu dieťaťu venovať, zopakuje si s ním gramatiku a pravopis, vysvetlí poučky, pravidlá, výnimky. Výhodou doučovania je, že doučovateľ(ka) vie jasne vysvetliť a odôvodniť prečo sa niekde píše mäkké i a inde tvrdé y. Hodinu rozvrhne tak, aby dieťa aj čítalo, aj odpisovalo, aj precvičilo gramatiku. Nadiktuje dieťaťu diktát a vysvetlí mu, aké chyby urobilo a ako sa im nabudúce vyhnúť.

Rodičia, nezabúdajte dieťa pochváliť za každé zlepšenie. Ak sa chyby nedarí odstrániť, oceňte aspoň snahu a motivujte svoje dieťa, aby sa nevzdávalo a ďalej na sebe pracovalo.

Aj vy sa trápite sa s diktátmi? Sú pre vás nočnou morou alebo máte pravopis v malíčku a zvládate ich bez ťažkostí? Mám problém s pravopisom. Potrebujem doučovanie!

Pomohol vám tento článok? Chýba v ňom niečo? Napíšte mi svoj názor.

Ďalšie užitočné články a učivo zo slovenčiny: